Description
Как се осъществява хипербарната оксигенация?
Сеансите се провеждат в просторна, модерна многоместна барокамера, изпълнена с въздух под налягане, в която пациентът диша 100% кислород, използвайки кислородна маска.
Как протича един сеанс в барокамера?
Сеансът включва: режим на компресия (повишаване на налягането в камерата), режим на работно налягане (максимално налягане за дадения сеанс, по време на който се инхалира 100% кислород) и режим на декомпресия (понижаване на налягането в камерата). От съображения за сигурност в барокамерата е забранено внасянето на електронни устройства, батерии, запалими устройства и материали (включително мазеви превръзки, козметични продукти на маслена основа).
Колко време трае сеансът?
Характеристиките на лечение с хипербарна оксигенация зависят от индивидуалното състояние на всеки пациент. Според него се определят времето на престой в барокамерата (от 45 до 90 мин), нивото на налягане в камерата по време на сеанса и общата продължителност на лечение (брой проведени сеанси – обикновено между 10 и 20).
Какви са противопоказанията?
Както повечето медицински процедури, и при хипербарната оксигенация има ограничения при някои медицински състояния.
Процедурите в барокамера са противопоказни при наличието на пневмоторакс (състояние с „колабиране“ на част от белия дроб и изпълване на гръдната клетка с въздух), ХОББ, емфизем, възпалителни заболявания на белия дроб, астма, дихателна недостатъчност, преживяна в миналото гръдна хирургия, епилепсия, възпалителни заболявания на синусите и горния дихателен тракт, висока температура, наскоро преживени очни операции, пациенти с пейсмейкър и други медицински устройства, които няма да издържат на повишеното налягане, тежка сърдечна недостатъчност, неконтролиран диабет.
Има ли рискове при хипербарната оксигенация?
Хипербарната терапия е безопасен метод на лечение при спазване на правилата за употреба. Всеки желаещ да практикува баротерапия се оценява самостоятелно от медицинско лице, за да е сигурно, че е подходящ за такъв вид лечение, както и за да се изключат някои противопоказания.
Най-често срещаният страничен ефект е т.нар. „баротравма“ на различни органи, която се причинява от промяната в налягането при неспазване на техническите показания на употреба и/или при пренебрегване на противопоказанията за употребата на барокамера.
Друг страничен ефект е кислородната токсичност, поради което нивото на кислород в камерата се следи в хода на целия сеанс от оператора на барокамерата и при покачването му над определени граници се извършва вентилация.
Всяко нетипично усещане по време на лечение трябва да бъде моментално съобщено на оператора. Осигурени са всички предпазни мерки за осигуряване на безопасността по време на престоя в барокамерата.
Преди началото на всеки сеанс се прави инструктаж по безопасност при използване на камерата.